Издухан: 7-ми щат на Айова победи 1-ви Хюстън през второто полувреме, печели титлата от турнира Big 12 69-41
AP News | 2024-03-17 | 02:24:19

КАНЗАС СИТИ, Мисури (АП) — Кешон Гилбърт завърши грандиозен турнир от Big 12 за Айова Стейт с 16 точки, а седмият в класирането Cyclones победи номер 1 Хюстън, за да започне второто полувреме в събота вечер, позволявайки им да стигнат до победа с 69-41 и шестата си шампионска титла в шест участия в мача за титлата.

Милан Момчилович имаше 18 точки, а Хейсън Уорд вкара 13 за Циклоните (27-7), които победиха пет различни програми, за да вдигнат трофея, включително Оклахома, която по това време беше водена от настоящия треньор на Кугърс Келвин Сампсън.

Вероятно се е чувствал още по-зле, отколкото през 2000 г. Щатът Айова превърна преднината от 30-23 на полувремето във вид избухване, което Сампсън рядко е преживявал с 18-3, за да започне второто полувреме. Това даде на хилядите фенове на Cyclones, които боядисват Канзас Сити в червено и жълто всеки март, много причини да се изправят на крака и да изреват одобрението си.

Изглежда също няма значение кой ги обучава. T.J. Оцелбергер е четвъртият, който печели турнира за щата Айова.

Джамал Шед отбеляза 10 точки при стрелба 3 за 17 за Хюстън (30-4), който беше победен с 39-18 през второто полувреме. Л. Джей Крайър беше задържан до седем точки, а Емануел Шарп до пет, докато Кугърс вкараха 4 от 22 от дъгата за 3 точки и 15 от 56 от полето.

Щатът Айова изгради преднината си на полувремето, като изигра ролята на Хюстън по-добре от Хюстън.

Неестествено уравновесените Циклони никога не се колебаха, когато изпаднаха в ранна дупка. Те показаха изящно вътрешно движение на топката за лесни подреждания, когато гардовете на Cougars се опитаха да заключат периметъра. И когато изкараха тези кофи, това освободи Момчилович и останалите стрелци от щата Айова да започнат да източват тройки.

От другата страна, Cyclones принудиха Shead да излезе извън равновесие и дълги 3s в края на часовника за удар; играчът на годината от Големите 12 — и защитник на годината — беше 2 за 11 през първото полувреме и не се подобри през второто.

Големият човек на Cougars J’Wan Roberts също беше до голяма степен неефективен, след като нарани десния си крак и игра пестеливо в полуфиналното им поражение на Texas Tech. Той започна мача и игра 13 минути през първото полувреме, преди да изпусне второто полувреме.

Той вероятно нямаше да направи разликата по начина, по който вървяха Cyclones. Те вкараха първите 10 точки като част от серията си за началото на второто полувреме, а 3 на Момчилович от неговата пейка увеличи преднината им до 48-23 с 12:40 до края.

Прибягване до отчаяние изстрели, Cougars изкараха 9 1/2 минути без гол от игра, тъй като мачът им се измъкна.

Щатът Айова вероятно ще бъде номер 2 в схемата NCAA турнир и може да получи благоприятно място за кацане в Омаха, Небраска, за първия уикенд. Намира се само на около 2 часа и половина път с кола от кампуса му в Еймс, Айова.

Хюстън почти сигурно е заключил поставен под номер 1 за турнира на NCAA. Въпросът сега е дали комисията за подбор би поставила Cougars в същия регион като щата Айова, за да организира потенциален реванш.